איך לבחור פעילות לנוער?

יש משהו מאד מתגמל בלעבוד עם בני נוער מצד אחד, ומאד מאתגר מהצד השני. לא משנה עם איזו אוכלוסיה אתם עובדים על כל הרצף הרחב של הנוער הישראלי, הרבה מהאתגרים משותפים לכולם. מצד אחד אתם רוצים שהם יקבלו ערך חינוכי ומהצד השני, אתם חייבים להישאר מעודכנים בכל הטרנדים החדשים, רק כדי להמשיך לדבר איתם באותה השפה. בימים בהם הטרנד משתנה כל חודש, מדובר במשימה לא פשוטה. זה לא באמת משנה אם אנחנו המורים שלהם, רכזי השכבה או המדריך במתנ"ס, אנחנו נרצה לדעת שהם מרגישים מספיק בטוחים כדי ללכת אחרינו ולרצות לקחת חלק בפעילות שהבאנו להם.
אחד האתגרים הכי גדולים שאנחנו חווים באינטראקציה מול הנוער, היא "איך אפשר להמשיך לעניין אותם?"
באמת, בעולם שבו יש כזה שפע בכל מקום, בעולם בו "קשב-ריכוז" נכנס לחלק בלתי נפרד מהשפה, איך אפשר בעולם כזה עדיין לסקרן ולהשאיר אותם מרוכזים יותר מדקה?
זה כנראה האתגר הכי גדול כשמדובר במשימה המלחיצה של להביא להם פעילות חיצונית.
מרגע החיפוש, אפשר להתקל בסוגים שונים של פעילויות. חלקן עלולות להרגיש לנו "ילדותיות מדי" וחלקן "מורכבות מדי". חלק מהפעילויות לפעמים נראות פשוט לא מספיק מעניינות.
אז איך אפשר לקלוע בול? איך אפשר להביא את הפעילות המתאימה לנוער שלכם?

סוג התוכן של הפעילות – למה הם בדרך כלל מתחברים?

אתם מכירים את החבר'ה שלכם, לא צריך יותר מ-10 דקות של צפייה מהצד כדי להבין מה הם אוהבים לעשות כשנותנים להם קצת חופש. האם הם ישר מתחילים להשמיע מוזיקה? האם הם מחוברים לספורט? האם הם זזים ואוהבים לרקוד? יכול להיות שהנוער שלכם אוהב במיוחד לבטא את עצמו, ואז פעילות הקשורה בכתיבה כמו סדנת ראפ היא דווקא זו שתתאים.

הרמה האנרגטית של הפעילות

האם הם בדרך כלל במצב של ישיבה ושיחה? האם הם עוסקים באיזשהי פעילות ויזואלית אומנותית אחרת? אולי הם דווקא רק מחפשים לזוז ממקום למקום? אלו יעזרו לכם להבין האם הפעילות צריכה להיות בישיבה, בעמידה או אפילו בתזוזה מתמדת כמו סדנת ריקוד רחוב.

באיזה תחום הם מתעניינים – אך עדיין לא התנסו

כמה מבטים על סרטוני היוטיוב בהם הם צופים יוכלו לעזור לכם להבין באלו תחומים הם מתעניינים, ולרוב עוד לא ניסו. הרבה פעמים הם חווים משהו רק מצפייה בו ולמרות הרצון, יש בהם איזשהו פחד ראשוני לנסות את התחום הזה. דווקא הסביבה הבטוחה שהצלחתם ליצור להם היא המקום לתת צעד ראשון בתוכן מסוים או אומנות שהם מתעניינים בה כאשר מביאים פעילות לנוער.

מהי כמות המשתתפים?

כמות המשתתפים היא אלמנט משמעותי שחייבים לקחת בחשבון כשמביאים פעילות לבני נוער. פעילויות מסויימות אידיאליות לכמות משתתפים קטנה, כמו סדנת כתיבת ראפ או סדנת גרפיטי. בסדנאות כאלו חשוב שכל משתתף יקבל תשומת לב גדולה מאד ואישית. מהצד השני, אם אתם מחפשים פעילות שהיא לכמות משתתפים גדולים יותר, 60 משתתפים נניח, אתם תרצו משהו שיפעיל אותם ויוביל אותם בצורה שבה כולם ירגישו חלק ואף אחד לא ירגיש מקופח.

באיזה מתחם תתקיים הפעילות?

חשוב לקחת בחשבון את המתחם מאחר ויש לו השפעות על אופי הפעילות שתרצו להביא. יש פעילויות מסויימות שאידיאליות לחללים סגורים, בהן 4 קירות הם יתרון משמעותי מבחינת הריכוז והמיקוד של המשתתפים ופעילויות אחרות אידיאליות לחללים פתוחים, בין אם זה כי רוצים "להתאוורר" וליהנות מהשמש שבחוץ או כי זה דורש ספייס גדול יותר מהמתחם בפנים. קיימות גם פעילויות שעובדות טוב בשני סוגי החללים וזה משהו שחשוב לבדוק כאשר בוחרים פעילות.

האם מי שמגיע להעביר את הפעילות מתמחה בעבודה מול בני נוער?

כפי שכבר הבנו, סדנאות לנוער שונות מסדנאות או פעילויות לילדים בגילאים צעירים יותר. ה"נוער של היום" מביא איתו אתגרים של זמן ריכוז קצר, הרגשה ש"כבר ראיתי הכל" ואפילו זמן כימיה ארוך יותר עם אנשים חדשים, כך שיכול לקחת זמן עד שהוא מתחבר למדריך שנמצא מולו. חשוב לדעת שמדריך הפעילות שמגיע להעביר אותה (שימו לב שהוא לא תמיד הספק ממנו אתם מזמינים את הפעילות) הוא כזה שמבין את האיזון בין סמכות ל"גובה העיניים" ויותר מהכל – יודע להיות דינמי עם המשתתפים, לתת להם את הבמה ולשים אותם בפרונט.
בסופו של דבר, כשאתם מחפשים סדנה לנוער שלכם, אתם רוצים שהיא תהיה לא פחות חוויתית משהיא ערכית או מלמדת. פעילות שהם לא יתחברו אליה עלולה להסתיים מהר מהצפוי ובאכזבה גדולה של המשתתפים, ואכזבה גדולה יותר שלכם. לכן חשוב לשים לב שאתם בוחרים פעילות שעונה על כמה שיותר אלמנטים כמו אלו שציינו כאן, כדי שהפעילות הזו לא רק תיזכר כחוויתית, מהנה ומחדשת, אלא כזו שתייצר מרכיב נוסף של אמון ביניכם לבין הנוער שלכם ושיתוף פעולה גבוה גם בפעילות הבאה שתביאו.

הכותב הינו תמיר סטפר, בעל חברת "סטפר הפקות", אמן במה מהמובילים בישראל ומומחה בתחום פעילויות לנוער דרך אומנויות הביטבוקס, לופר, ראפ, היפ הופ וברייקדאנס.

אולי תאהבו גם
    סטפר הפקות 073-3744111