פעילויות לנוער עם תמיר סטפר

מה באמת חשוב לכם כשאתם מביאים פעילויות לנוער שלכם?
והאם אפשר לשלב בין ערך אמיתי, אולי אפילו משמעותי או חינוכי לבין חוויה יוצאת דופן שהמשתתפים יזכרו אותה לאורך זמן?
תמיר סטפר, כבר קרוב ל-10 שנים מעביר פעילויות לנוער ומתמחה בדיוק בזה: שילוב של קצב, אנרגיה וחוויה אמיתית עם העצמה אישית של המשתתפים.

את דרכו הוא התחיל עוד בכיתה ד’, כמתופף צעיר בבי”ס שנחשף לראשונה לעולם הקצב. “הרגשתי שאני כל הזמן זז, כל הזמן שומע מוזיקה בראש, כל הזמן רוצה להוציא את האנרגיה הזו שנמצאת בי” הוא מספר. מי מאיתנו שמחפש פעילויות לנוער חווה בדיוק את זה: הנוער של היום הוא מחפש תמיד את הקצב הבא, המוזיקה החדשה, הדרך החדשה הזו ללמוד משהו שבבי”ס לא מלמדים, המקום שבו יוכל להוציא את האנרגיות שלו החוצה. סטפר מוסיף: “אנרגיה לא מתחלפת, היא רק משנה צורה. כשגיליתי את עולם אומנות הרחוב וההיפ הופ, ראיתי שהאנרגיה שלי יכולה להפוך למוזיקה ולריקוד. וגם גיליתי שאני לא אוהב שמלמדים אותי, אני אוהב לגלות לבד”

איך גילית את עולם אומנות הרחוב?

“אני חושב שבמובן מסוים אומנות הרחוב גילתה אותי. הייתי בן 19 כשהתחלתי לרקוד ברייקדאנס. לא היו כמעט סטודיואים שלימדו באותה התקופה, אז הייתי צריך ללמוד מחברים ומהאינטרנט. אפילו פעילויות לנוער שהיום מביאים למתנ”סים שונים לא היו אז בתחום הזה.
היינו קבוצת חברים רקדנים שנפגשים בדיזנגוף סנטר ופשוט לימדנו אחד את השני ועזרנו אחד לשני להשתפר. החלק של הפרגון הוא מאד דומיננטי בתרבות ההיפ הופ. באותה תקופה זו הייתה הדרך ללמוד ברייקדאנס. קצת אחרי נכנסתי לעולם הראפ שלקח את המחשבות שלי והכניס גם אותן לקצב. תמיד אהבתי מילים וגם תמיד רציתי לבטא את עצמי”

אז רקדן ברייקדאנס וראפר, ואיפה הביטבוקס נכנס בכל זה?

אני חושב שהביטבוקס נכנס בכל תחומי האומנות שלי. למעשה, הוא היה שם ברגע שמכרו את התופים שלי בחטיבת הביניים. במובן מסוים, זו האומנות שאני מתרגל כבר הכי הרבה זמן, היא גם זו שגרמה לי לגלות את מכשיר הלופר, שהתפרסם במיוחד בשנים האחרונות ודרכו ניתן להקליט בלייב ולהפוך כל קצב לצליל. בפעילויות לנוער שאני מעביר אני כמעט תמיד מגיע איתו ובין השואו והפגנת הביצועים, גם מקליט את המשתתפים ומכניס אותם ללופ.

תמיר סטפר, מופיע ומעביר סדנאות על במות שונות ברחבי הארץ. אם זה מול קבוצה של 40 משתתפים בפעילויות לנוער או קהל של מאות ואפילו אלפים, הוא משלב את השואו ואת האינטראקציה הרבה עם הקהל בכל מקום בו רגלו, והלופר שלו, דורכים.

מה מושך אותך בעבודה עם בני נוער?

״תמיד בער בי הרצון לשתף את בני הנוער באהבה שלי להיפ הופ. אני מרגיש שהוא שינה לי את החיים ומאמין שהוא יכול לשנות גם להם. כל הערכים של התרבות: הפרגון ההדדי, האנרגיה החיובית, הדיבור בגובה העיניים לא משנה כמה אתה מנוסה, או לא מנוסה, בתחום, אלו דברים שהם חלק משמעותי מתרבות ההיפ הופ כפי שהתפתחה וכפי שאני רואה אותה. זו הסיבה שכל כך חשוב לי להעביר פעילויות לנוער, זה בדיוק המקום שבו דווקא לא צריך לנסות לחנך אותן, אלא להציע להם דרך חדשה לצאת מאיזור הנוחות ולבטא את עצמם”

האם זו סדנה יחידה או מספר מפגשים שאתה מעביר בפעילויות לנוער?
״יש סדנאות חד פעמיות ויש כאלו הכוללות מספר מפגשים. הכל תלוי בשאלה האם רוצים לעבור תהליך מסוים שבסופו יש תוצרים, ובמקרה כזה המפגשים מתחלקים לאומנויות השונות: ביטבוקס ולופר, ראפ וריקוד רחוב, או רוצים לעבור חוויה חד פעמית עוצמתית של שילוב כל האומנויות יחד. בכל מקרה, המשתתפים יוצאים מאד מועצמים ותמיד יוצאים מאזור הנוחות. אחד האתגרים שאני תמיד שם אל מול עיניי לפני שפעילות לנוער מתחילה היא לגרום לאלו שדווקא בדרך כלל פחות משתתפים, דווקא כן להשתתף ולראות שיש להם הרבה יותר ביטחון בעצמם ממה שהם חשבו.”

מה הטיפים שלך לבני נוער שחולמים להצליח במוזיקה וריקוד?

״קודם כל להתחיל לעשות. לא משנה יותר טוב, פחות טוב – להתחיל לעשות. טיפ נוסף הוא לשתף אחרים במה שאתם עושים, אולי תגלו שאתם טובים יותר ממה שחשבתם חשוב כמובן לשתף את האנשים הנכונים, התומכים ואלו שכן יתנו ביקורת חיובית בונה או פשוט מילה טובה. לייצר הצלחות קטנות זה חלק מאד חשוב בדרך להצלחה והגשמה. טיפ נוסף הוא להתבונן באנשים אחרים שהם מעריכים ולראות אלו פעולות הן עשו. לרוב אנחנו מתייחסים יותר מדי למה שנחשב כישרון, ולא שואלים את עצמנו כמה עבודה קשה באמת יש שם, ואלו פעולות גם אנחנו יכולים לעשות בדרך להצלחה, גם אם אנחנו רק בהתחלה. בסופו של דבר, אני מאמין שעם הגישה הנכונה וקצת סביבה תומכת, אנחנו יכולים לגלות בעצמנו הרבה יכולות וחוזקות שלא ידענו עליהן.”
סטפר הפקות 073-3744111

תפריט