6 סיבות למה אתם חייבים להביא סדנה לנוער שלכם

זו לא הפעם הראשונה שלכם במרכז הנוער או במתנ"ס, כבר העברתם בעצמכם פעילויות ואתם יודעים מה מעניין אותם ומה לא. יכול להיות שאפילו הבאתם פעילות בעבר ואולי היא הצליחה יותר, אולי פחות ואתם נמצאים בנקודה שדברים סך הכל… בסדר. אז למה אתם חייבים להביא להם סדנה?

גיבוש קבוצתי

נתחיל מהמובן מאליו, ועם זאת, כל כך לא מובן מאליו. נוער כמו נוער, למעשה כמו כולנו, אוהב ליצור לעצמו קבוצות קטנות שבהן הוא מרגיש בנח. זו הסיבה שהרבה פעמים נראה אצלנו קבוצות קטנות שלא תמיד מחוברות עד הסוף לקבוצה הגדולה. מעבר לזה שזה דבר מאד טבעי, זה גם מאד הגיוני. הרי אי אפשר לדבר עם כולם כל הזמן. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מהיתרון העצום בקבוצה גדולה מגובשת מהסוג שאנחנו רואים תמיד במקומות כמו תנועות נוער לדוגמא. היתרון בקבוצה גדולה, הוא שהיא נותנת אפשרות להשיג יחד דברים גדולים. ודברים גדולים זה לא בהכרח אומר "לשנות את העולם", מספיק שזה יהיה לשתף פעולה ביחד, ללמד אחד את השני דברים חדשים ולפרגן לאחר. כקבוצה גדולה אנחנו לומדים להכיר עוד אנשים ששונים מאיתנו, לומדים להסתדר גם עם אלו שלפעמים "פחות באים לנו בטוב" וגם לומדים ליהנות ביחד. אחת הדרכים המרכזיות לחבר את הקבוצות הקטנות לקבוצה הגדולה היא בעזרת סדנה או פעילות לנוער שבמהלכה, דרך ובעזרת החוויה, משתפים פעולה ביחד, משתתפים ומגלים דברים חדשים על חברים לקבוצה. פעילות מהסוג הנכון נותנת גם את האפשרות לאלו ש"עוד לא הצליחו למצוא את הקבוצה שלהם" לגלות חברים אחרים בצורה נעימה וחוויתית. הרבה פעמים אפשר לראות אחרי פעילויות כאלו שנוצרות חברויות חדשות.

יצירת תחומי עניין חדשים במרכז ויציאה מהשגרה

כבני אדם, אנחנו נוטים להישאר ב"אזור הנוחות" שלנו. המקום המוכר שבו נח לנו, בו אנחנו יודעים שלא ניכשל, המקום שבו הכל ברור וידוע. המקום הזה, אזור הנוחות, הוא לעתים גם החסם הכי גדול שלנו מלהתפתח למקומות חדשים. כאשר יוצרים עניין חדש דרך תוכן חדש שמגיע למרכז נוער או למועדון, אנחנו נותנים לחניכים הזדמנות להתנסות בתחומים אחרים שמעולם לא נחשפו אליהם. חשוב כמובן שזה יהיה תוכן מתאים וכזה שיסקרן אותם במידה כזו או אחרת. זו יכולה להיות גם דרך מצויינת להראות להם שהמקום הנעים שהם מגיעים אליו יודע להפתיע אותם מדי פעם ולצאת מהשגרה.

לפתח את החוזקות הקיימות של מהמשתתפים

אם דיברנו על יצירת תחומי עניין חדשים, חשוב לזכור לחזק גם את הקיימים. כשהפעילות שמגיעה למועדון או למרכז נוער שלכם היא כזו שיש לה אוריינטציה לתחומי עניין קיימים, לדוגמא פעילות של ריקוד או פעילות של מוזיקה וקצב כשאתם יודעים שזה חלק מתחומי העניין שלהם, זה מחזק את מה שהם מכירים ונותן להם כלים חדשים. אנחנו נוטים לחזור על מה שאנחנו מכירים, ככה שללא כלים נוספים וללא ידע נוסף, לעולם לא נוכל להתפתח גם אחרי שגילינו משהו שאנחנו אוהבים. סדנה לנוער שמחוברת מאד למה שכבר קורה במועדון, תתן להם את האפשרות לפתח את עצמם מעבר למה שהם אפילו חשבו שיכלו ותאפשר להם לגלות עוד מהפוטנציאל שטמון בהם

לחזק את הקשר של המשתתפים למקום ולהביא חברים חדשים למרכז נוער או מתנ"ס (במקרה של מרכז פתוח)

חלק ממרכזי הנוער או מתנ"סים מוצאים עצמם "נלחמים" להשאיר את החניכים במועדון ומחפשים דרכים לגרום להם להגיע יותר. פעילות נכונה שמתאימה למקום, תחזק את הקשר שלהם ותעלה את רמת החיבור שלהם עם המקום. בנוסף, אם המועדון עדיין בראשית דרכו, זוהי דרך מעולה לעשות פעילות שיא מיוחדת לנוער אותה ניתן לפרסם מספיק זמן מראש, ולהשתמש בה כקרש קפיצה להביא חברים חדשים למקום.

להוציא אותם מהמסכים

מכירים את זה שעד שהם מגיעים הם יושבים בצד, על הפוף או הספסל ובוהים בנייד או במסך הטלוויזיה מול האקס-בוקס? זוהי משימה לא פשוטה להוציא אותם משם, בכל זאת, קשה להתחרות עם אלפי פוסטים באינסטגרם המשתנים בכל רגע או עולם תלת מימד מלא אקשן שמגיע ממסך הטלוויזיה דרך האקסבוקס או הפלייסטיישן. אז איך גורמים להם לצאת מהפיפא של המסך ולהיכנס למגרש קצת יותר פיזי? משנים את זווית הכסא או הפוף לכיוון מעגל ומביאים פעילות שתאחד את כולם.

להראות להם שמשקיעים בהם

כולנו רוצים להרגיש שמשקיעים בנו. שגורמים לנו להרגיש שעושים את ה"צעד הנוסף" כדי שבאמת נחווה דברים חדשים, נלמד דברים חדשים או אפילו נהנה. השגרה יכולה להכניס אותנו למצבים שבהם הכל נראה אותו דבר, נשמע אותו דבר ומרגיש אותו דבר. כמה כיף זה כשמישהו עושה בשבילנו משהו שגורם לנו להרים גבה, לחייך ולהגיד: "וואלה! הפתעת. לזה לא ציפיתי" במיוחד כשהמישהו הזה הוא המדריך שלנו, או אפילו רכזת השכבה בבית הספר. השארנו את זה לסוף, אבל זה לא פחות חשוב. הפעולה הזו שמראה לצד השני שאכפת לך ממנו יכולה להגיע בהמון דרכים. כאשר עושים את זה לכל הקבוצה ביחד, מתקבלת הרגשה חדשה בה כל הקבוצה מרגישה מיוחדת ושמשקיעים בה במיוחד.
אם אתם מצליחים לייצר אצלכם את כל מה שצוין, אולי אתם לא חייבים להביא סדנה לנוער שלכם. ובכל מקרה, כן חייבים לקחת רגע ולתת לעצמכם קצת קרדיט על כל המאמץ האדיר והלב הגדול שאתם משקיעים בקבוצה אותה אתם מובילים. מה שכן, פעילות איכותית שמחוברת לקבוצה שלכם תפתח אותם לתחומי עניין חדשים, תוציא אותם מהשגרה, תחזק את הקשר והשייכות למקום ותתן להם ולכם עוד חוויה משמעותית שהם יזכרו לזמן רב.

 

הכותב הינו תמיר סטפר, בעל חברת "סטפר הפקות", אמן במה מהמובילים בישראל ומומחה בתחום פעילויות לנוער דרך אומנויות הביטבוקס, לופר, ראפ, היפ הופ וברייקדאנס.

אולי תאהבו גם
    סטפר הפקות 073-3744111